BİLGİSAYARDA İP ADRESİ VE DNS DEĞİŞTİRME (video)

- Advertisement -

Bilgisayarda ip adresi değiştirme ve dns değiştirme nasıl yapılır? Adım adım ip adresi değiştirme ve dns değiştirme yazımızda. Bilgisayarda ip adresi nasıl değiştirilir? Bilgisayarda dns nasıl değiştirilir?

BİLGİSAYARDA DNS ADRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

DNS değiştirme işlemini öğrenmeden önce DNS’in ne olduğunu kısaca tanımlayalım. DNS (Domain Name Server – Türkçesi: Alan Adı Sistemi), internet ağındaki adresleme işlemidir. Siz herhangi bir web sitesine girmek istediğinizde bilgisayarınız sunuculara, girilmesi istenen sitenin sayısal olarak adresini gönderir. Daha sonra da bu sunucular sitenin ip adresini bularak tekrar bilgisayarınıza gönderir. İşte bu işlemi DNS sunucuları yapar. DNS olmadan internet ağının çalışması imkansızdır.DNS adresiniz eğer bir işlem yapmazsanız otomatik olarak seçili gelecektir. Bu da sürekli bir değişim yapıldığı anlamına gelir. Siz az sonra anlatacağımız yöntemle sabit bir dns adresi yazdığınızda, bilgisayarınız tüm internet işlemlerini o dns sunucu üzerinden yapmaya başlar. Tabii otomatik olarak sunulan bu DNS adresleri, ülkenin belirlediği kurallara uyduğu için, yasaklanan ya da herhangi bir nedenle girişine izin verilmeyen internet sitelerine giriş yapamazsınız. Bu nedenle DNS değiştirerek yasaklı sitelere giriş hakkı elde etmiş olursunuz.

Windows 10’da DNS Adresi Nasıl Değiştirilir?

1. Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan küçük simgelerden internet simgesine sağ tıklayın. Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç‘a tıklayın. (Ya da Ayarlar’dan Ağ ve İnternet’i seçin)

2. Açılan pencerede Bağlantılar kısmında yazmış olan Ağ isminize tıklayın (Örnek: Wi-Fi Türk Telekom_FFF)

3. Açılan pencerede sol altta bulunan Özellikler‘e tıklayın.

4. Burada, Bu Bağlantı Aşağıdaki Öğeleri Kullanır yazan listede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)‘ü bulun ve çift tıklayın.

5. Açılan pencerede DNS değiştirme ile ilgili işlem yapacağımız yer karşınıza gelmiş olacak. Üst kısım IP değiştirmek için alt kısım ise DNS değiştirmek için kullanılır. Alt kısımda DNS Sunucu Adresini Otomatik Olarak Al seçili olacaktır. Biz bir alttaki seçenek olan Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan seçeneğini seçiyoruz.

6. Burada iki bölümlü bir seçenek açılmış olacak. Tercih Edilen DNS Sunucusu ve Diğer DNS Sunucusu… Buradaki bölüme aşağıdaki listede yer alan DNS adreslerinden birini yazıyoruz.Örneğin: (ilk kısma) 64.6.64.6   (ikinci kısma) 64.6.65.6  şeklinde. Aradaki noktalar 4 ayrı basamağa yazılmasını simgeler.

7. DNS adreslerini yazdıktan sonra Çıkarken Ayarları Doğrula seçeneğini işaretleyin ve Tamam deyin. Artık seçmiş olduğunuz DNS adresleri devreye girecektir.Eğer Windows 10 kullanmıyorsanız, Denetim Masası‘ndan Ağ ve İnternet Ayarlarını seçerek ya da yine sağ alt köşede bulunan internet simgesine sağ tıklayıp özellikler diyerek aynı ayarlara ulaşabilirsiniz.

BİLGİSAYARDA İP ADRESİ VE DNS DEĞİŞTİRME (video)

BİLGİSAYARDA İP ADRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Bilgisayarınızda ip adresi değiştirmeyi öğrenmeden önce ip nedir, kısaca tanımlayalım. IP (Internet Protocol – Türkçesi: İnternet Protokolü), İnternete bağlı olan bir cihazın (bilgisayar, telefon vs.) internet üzerinde veri alış verişi yapabilmesi için cihaza verilen kimlik numarasıdır diyebiliriz. Bu kimlik numarasını servis sağlayıcı vermektedir.(Görseller yukarıda sunulmuştur, aynı adımları takip ediniz.)

1. Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan küçük simgelerden internet simgesine sağ tıklayın. Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç‘a tıklayın. (Ya da Ayarlar’dan Ağ ve İnternet’i seçin)

2. Açılan pencerede Bağlantılar kısmında yazmış olan Ağ isminize tıklayın (Örnek: Wi-Fi Türk Telekom_FFF)

3. Açılan pencerede sol altta bulunan Özellikler‘e tıklayın.

4. Burada, Bu Bağlantı Aşağıdaki Öğeleri Kullanır yazan listede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)‘ü bulun ve çift tıklayın.

5. Açılan pencerede IP değiştirme ile ilgili işlem yapacağımız yer karşınıza gelmiş olacak. Üst kısım IP değiştirmek için alt kısım ise DNS değiştirmek için kullanılır. Üst kısımda IP Adresini Otomatik Olarak Al seçili olacaktır. Biz bir alttaki seçenek olan Aşağıdaki IP Adresini Kullan seçeneğini seçiyoruz.

6. Burada üç bölümlü bir seçenek açılmış olacak. Bu bölümlere girmek istediğiniz ip bilgilerini girerek “Çıkarken Ayarları Doğrula” seçeneğini işaretleyip Tamam demeniz yeterlidir.

NOT: İnternet bağlantınız ip adresi değiştirince gidebilir. Yapmanız gereken, modemi kapatıp 5 dakika sonra açmaktır.

BİLGİSAYARIMIN İP ADRESİNİ NASIL GÖRÜRÜM? (ip adresi nasıl öğrenilir?)

Bilgisayarınızın o an kullanmış olduğu ip adresini görmek için yapmanız gereken, Başlat menüsünden Çalıştır‘a tıklayıp (Windows 10’da arama kısmında Çalıştır yazıp uygulamayı bulabilirsiniz) açılan pencerede cmd yazarak TAMAM butonuna basın.

Siyah ekranda bir komut satırı açılmış olacaktır. Buraya ipconfig yazarak entera basın. Resimde gösterilen yerdeki bilgi bilgisayarınızın ip bilgisidir.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz