Cerrahi maske: Satın alırken ve takarken buna dikkat etmelisiniz.

- Advertisement -

Herkesin bunlara ihtiyacı var: Tıbbi maskeler, örneğin alışveriş yaparken en az 14 Şubat’a kadar zorunlu olacak.

Ülkemizde hala yasakalar devam ediyor – eğer hala açıklarsa – dükkanlarda ve toplu taşıma araçlarında kumaştan yapılmış “günlük maske” takmanın artık yeterli olmadığına karar verdilecek. Bunun yerine, korona kilitlenmesinde tıbbi maskeler zorunlu olacak. Genel terim, iyi bilinen FFP2 maskelerinin yanı sıra karşılaştırılabilir veya daha iyi filtre performansına sahip olanlar için kullanılır ve ayrıca sözde cerrahi maskeleri içerir.

Kilit altında takma zorunluluğu: Cerrahi maskeleri tanımlayan şey şudur
Cerrahi maskeler birkaç kat plastikten oluşur. Çekirdek, filtreleme özellikleri testlerle kanıtlanmış özel bir yündür. Dışı renk kodlu, çoğunlukla mavi veya yeşil, içi beyaz. Doğru takarken buna uyulmalıdır. Ek olarak, yüze daha iyi bir oturuş sağlayan metal bir burunluk dahil edilmiştir. Cerrahi maskeler tek kullanımlık ürünlerdir: Takıldıktan sonra atılmaları gerekir ve tekrar kullanılamazlar. Alıcılar için, FFP2 maskelerinden önemli ölçüde daha ucuzdurlar .

Hepsi buradan üzerinden FFP2 maske 54 tl satın alabilirsiniz.

Kişisel koruyucu ekipman (PP,,E) olarak onaylanan birçok FFP2 maskesinin aksine, cerrahi maskeler tıbbi yüz maskeleri olarak kabul edilir. Tıbbi cihazlar kendi kendini korumaya yönelik değildir, ancak kullanıcıya belirli bir koruma sağlayabilir. Bununla birlikte, öncelikle, kullanıcının nefes verme havasındaki olası bulaşıcı parçacıklardan başkalarını korumaya yöneliktirler. FFP2 maskeleri ve diğer sözde partikül filtreli yarım maskeler, kendini koruma için daha uygundur .

Cerrahi maske alıcıları neleri göz önünde bulundurmalı?
Tıbbi yüz maskeleri yasal gereksinimleri karşılamalıdır. Cerrahi maskeler söz konusu olduğunda , Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü’nden alınan bilgilere göre , bu Avrupa standardı EN 14683: 2019-10’dur. Üreticiler, CE sertifikası alabilmek için ürünlerinin tüm yasal gereksinimleri karşıladığını kanıtlayabilmelidir. Bu mevcut olduğunda, alıcılar ürünün güvenilir olduğundan emin olabilirler . FFP2 maskelerinin aksine, cerrahi maskeler için CE sertifikası her maskede bulunmaz. Mevcut olup olmadığı ambalaj üzerinde belirtilmelidir.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz