En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021)

- Advertisement -

Hızlı bir linux eski ve yeni bilgisarınıza can verir.Linux, Windows ve Mac’ten farklı olarak, çeşitli dağıtımlarıyla eski makineler için yaşam boyu destek sağlar. Linux ve dağıtımlarında en sevdiğim şey bu. Daha büyük görevleri yerine getiremeseniz bile, web’de gezinme, sözcük belgesi yazma / düzenleme, film izleme veya müzik dinleme gibi normal günlük görevleri yine de gerçekleştirebilirsiniz. 

Lİnux indirir iken kafanızda ben bu linux şunun içim kullanacagım demeniz gerekli.Her önünüze çıkan bir linux makinanıza kurmayınız.

Aşagıdakileri linux dagıtımlarını ben kendi makinamda denedim hayet başarılı.Bunlar bulduğum en iyi 8 Linux dağıtımları, bunlar en uygun ve eski dizüstü bilgisayarlar yeni çıkan 11 nesil pc leri için dieal ve güvenilebilir. Kullanılabilir başka dağıtımlar da vardır, ancak topluluk desteği ve düzenli güncellemeler alamayabilirsiniz.

Minimal donanımla eski bilgisayarlarda kolayca kullanılabilen ve kurulabilen en iyi Linux dağıtımlarına bakacağız. Burada listelenen Linux dağıtımlarından bazıları yeni başlayanlar için de yararlı olabilir.

Öyleyse başlayalım ve eski bir dizüstü bilgisayar için hafif Linux dağıtımlarına bir göz atalım.

Slax

Slax bir cep işletim sistemidir de diyebiliriz evet, geliştiricilerin dediği şey bu. Slax, eski makineler ve dizüstü bilgisayarlarla iyi entegre olan modern, taşınabilir hafif bir işletim sistemidir. Bu Linux dağıtımının temiz ve güzel bir tasarımı var.Bir çok linux sever tarafından en çok tercih edilen dagıtım diyebilirim.

Slax’ı bir USB flash sürücüye yükleyebilir, böylece cebinizde herhangi bir yere taşıyabilir ve herhangi bir bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Belki de bu yüzden ona cep işletim sistemi diyorlar. Slax, iyi topluluk desteği ve güncellemeleri sağlayan Debian’a dayanmaktadır.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 1

Slax, Terminal, Web Tarayıcısı ve diğerleri gibi bir dizi yararlı önceden yüklenmiş uygulamayla birlikte gelir. Hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerde mevcuttur. Bu kurulum ISO dosya boyutu 270 MB civarındadır, bu da onu eski dizüstü bilgisayarlar için ideal bir Linux dağıtımı yapar.

Minimum sistem gereksinimleri:

İşlemci: i686 veya daha yenisi

RAM: 128 MB (masaüstü kullanımı için)

512 MB (web tarayıcısı kullanımı için)

Çevre Birimleri: OS’yi başlatmak için CD veya USB Sürücü.

Zorin OS Lite

Zorin OS Lite, 15 yıl kadar eski makinelerde sorunsuz ve hızlı çalışan başka bir hafif Linux dağıtımıdır. Bu dağıtım, Windows kullanıcıları için ideal hale getiren bir Windows masaüstü düzenine sahiptir, çünkü bu, Windows’tan Linux’a geçişi kolaylaştıracaktır.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 2

Aynı zamanda basit ama çekici bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğu için yeni başlayanlar için ideal bir Linux dağıtımıdır, bu da kullanımı ve alışmayı kolaylaştırır.

Minimum sistem gereksinimleri:

İşlemci: 700 MHz Tek Çekirdekli – Intel / AMD 64-bit veya 32-bit işlemci

Bellek: 512 MB

Depolama: 8 GB

Linux Lite

Linux Lite, yeni başlayanlar ve eski bilgisayarlar için ideal olan işletim sistemini kullanmakta serbesttir. Büyük ölçüde esneklik ve kullanılabilirlik sunar, bu da onu Microsoft Windows işletim sisteminden gelen göçmenler için ideal kılar.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 3

Kullanıcı arayüzü temiz ve sezgiseldir, bu da onu modern bir işletim sistemi gibi gösterir. Ubuntu LTS’ye dayanmaktadır ve sadece 2 tıklama ile güncellenebilir. Ücretsiz olarak yüklenip kullanılabilen 1000’den fazla uygulama arasından seçim yapabilirsiniz.

Minimum sistem gereksinimleri:

İşlemci: 1 GHz

Bellek: 768 MB RAM

Depolama: 8 GB

Ekran: 1024 x 768 Çözünürlük

Bodhi Linux

Ubuntu 18.04 LTS’nin üzerine inşa edilen Bodhi Linux, eski dizüstü bilgisayarlar için ideal olan hafif bir Linux dağıtımıdır. Bu dağıtıma Aydınlanmış Linux Dağıtımı diyorlar.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 4

Çok aktif ve arkadaş canlısı bir topluluğa sahiptir, bu nedenle kesintisiz destek alacağınızdan emin olabilirsiniz. Diğer Linux dağıtımlarına göre daha hızlıdır. Bu dağıtım aynı zamanda web tarayıcıları ve terminaller gibi temel uygulamalarla birlikte gelir.

Sistem gereksinimleri:

İşlemci: 500 MHz (32 bit) ve 1.0 GHz (64 bit)

Bellek: 512 MB

Depolama: 5 GB

Puppy Linux

Puppy Linux, 32-bit ve 64-bit eski PC’lere kolayca yüklenip kullanılabilen hafif bir Linux dağıtımıdır. CD, DVD veya USB flaştan kolayca önyüklenebilir.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 5

Bu dağıtıma aykırı olabilecek bir şey, bazı gerekli uygulamalar yüklü olarak gelmemesidir, ancak eski dizüstü bilgisayarlarda zahmetsizce çalışan en hızlı Linux dağıtımlarından biridir.

Sistem gereksinimleri:

İşlemci: 900 MHz

RAM: 300 MB

Pardus

Debian GNU/Linux altyapısını kullanarak oluşturulan açık kaynak kodlu Pardus; kurumsal ihtiyaçlar için tasarlanmış ürünleri de kapsayan bir işletim sistemidir.Tabiki yerli ve milli 3000 linux yazılım ile anında indirip kullanabilirsiniz.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 6

 XFCE 4.12 kullanıldı. XFCE, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır.
Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu olurken, sistem kaynaklarının düşük kullanımını ve sistemin hızlı olmasını hedeflemektedir.

Linux komut pencerisi ile şu depolar işinizi görecektir.

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus ondokuz main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus ondokuz main non-free contrib
deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik ondokuz main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik ondokuz main non-free contrib

Sistem gereksinimleri:

  • CPU (64bit mimari) -> En az: 1.0 Ghz, Tavsiye edilen: 1.6 Ghz+
  • RAM -> En az: 1024 MB, Tavsiye edilen: 2 GB+
  • Gerekli Disk alanı -> En az: 8GB, Tavsiye edilen: 10GB+
  • En az 800×600 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemciç

Peppermint OS

Peppermint OS, kararlı ve süper hızlı yapısı ile iyi bilinen hafif bir Linux dağıtımıdır. Uzun vadeli bir destek kodu tabanı üzerine inşa edildiği için oldukça özelleştirilebilir bir dağıtımdır.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 7

Topluluk desteği, onu yeni başlayanlar ve eski dizüstü bilgisayarlar için ideal bir işletim sistemi haline getirir. Kullanıcı arayüzü temiz ve moderndir, bu da yeni başlayanlar için alışmayı kolaylaştırır.

Sistem gereksinimleri:

İşlemci: Intel x86

RAM: 1 GB

Depolama: 20 GB

Lubuntu

Lubuntu, çok popüler bir hafif Linux dağıtımıdır. Hızlı ve enerji tasarrufu sağlayan bir işletim sistemidir, bu da onu düşük kaliteli bilgisayarlar için ideal kılar. Ofis ve multimedya uygulamaları gibi temel bir uygulama paketiyle birlikte gelir.

En hızlı linux dagıtımları 8 süper hızlı linux (2021) 8

Düşük kaliteli bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda size eksiksiz bir masaüstü deneyimi sunar. Kullanıcı arayüzü basit ve temiz olup, yeni kullanıcılar ve Windows kullanıcıları için idealdir.

Sistem gereksinimleri:

İşlemci: Pentium II veya Celeron

Bellek: 128 MB

Depolama: 2 GB

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz