Filezilla Nedir, Nasıl Kullanılır (Resimli Anlatım)

- Advertisement -

Filezilla açık kaynak kodlu ücretsiz bir FTP programıdır. Yani bir siteniz var diyelim sitenize dosya atmak için Filezilla ile FTP’ ye bağlanarak dosyalarınızı güvenli ve hızlı bir şekilde sitenize atabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı üzerinden Filezilla programını orijinal, resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Filezilla Kullanımı

1-FTP’ ye bağlanarak Filezilla ile sitemize nasıl dosya atarız diyorsanız ilk olarak aşağıdaki görselde olduğu gibi, Dosya yazan yere tıklayın.

2-Oradan Site Yöneticisi >> Aşağıdan Site Ekleyin yazısına tıklayın. Daha sonra karşınıza aşağıdaki görselde ki ekran gelecek. Aşağıdaki alanların nasıl doldurulacağını örnek olarak aşağıya yazıyorum.

Filezilla Nedir, Nasıl Kullanılır (Resimli Anlatım) 1

Örnek:

  • Sunucu ip: kirlipanda.com veya 127.688.55.xx gibi ( Eğer sitenizi yeni oluşturduysanız, kirlipanda.com olarak girmeyebilir, ancak ip adresini numara olarak girerseniz daha çabuk çözüldüğü için büyük ihtimalle bağlanır)
  • Kullanıcı adı yeknot.com gibi
  • Şifre: FTP şifreniz
Filezilla Nedir, Nasıl Kullanılır (Resimli Anlatım) 2

3- Sitenize bağlandığınızda aşağıdaki görselde ki bir ekran gelecektir, daha sonra istediğiniz gibi dosyalarınızı FTP yoluyla Filezilla aracılığı ile sitenize atabilirsiniz. ( Yalnız sizde maildir adlı dosya olmayabilir ) Bu görünüm Linux için geçerlidir, Windows kullananlar için site dosyalarınızı atacağınız klasörün adı public_html olacaktır )

Filezilla Nedir, Nasıl Kullanılır (Resimli Anlatım) 3

File zilla dosya aktarma video ile anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı ve faydalı bir konu olmuştur, yorumlarınızı bekliyorum.Sorunlar olur ise yorum bölümünden bizimle iletişim kurar iseniz her türlü ücretsiz yardım edebilirim.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz