Hayal Gücünüzü Geliştirmek için 9 İpucu

- Advertisement -
- Advertisement -

Hayal gücü bilgiden daha değerlidir.

– Albert Einstein

Fırsatları görebilmek gerçekleri bilmekten daha önemlidir.Seçenekler arasında en iyisini seçmek için zekamızı kullanırız, yine benzer şekilde işlerimizi zamanında bitirebilmek için hızlı olmalıyız ve sonuca giden yolda iradeli olmalıyız. Ama iş sorunlara çözüm bulmak olduğunda sadece bunlar yetmiyor. Çoğu zaman tam da önümüzde ama herkesin göremediği yerde oluyor çözümler ve yine fırsatların ne kadar farkına varabildiğimiz büyük önem kazanıyor asıl büyük tabloyu görebilmek için. Fırsatları görebilmek için farklı bakış açılarına ihtiyacımız var, bunun için de en büyük silahımız muazzam hayalgücümüz.

Sorunları, en akıllı ya da en hızlı olanlar çözmüyor, sorunları çözenler fırsatları görebilenlerdir.

– “unfolding the napkin”, Dan Roam

Küçük birer çocukken hayalgücünüzün ne kadar da uçsuz bucaksız olduğunu hatırlayın. Yıllar geçtikçe, maalesef hayal kurma yeteneğimizi kaybediyoruz ve aslında çok daha fazlasını kaybettiğimizi geç farkediyoruz. Bazıları bunu bile farketmeden, hayatında bir iyileştirme yapma gereği duymadan yaşamaya devam ediyor.
Hayalgücünüzü yeniden hareketlendirmek aslında o kadar da zor değil. Günlük hayatınızda biraz dikkat ve çaba ile uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarını vermek istiyorum. Bunları birer egzersiz olarak algılayın ve hangisi size daha uygunsa onu uygulamakla başlayın.
1. Yapabileceğinize 100% inanın: İmkansız olduğuna inandığınız birşeyin aslında imkansız olmadığını hayal edin. Hayalinizde onu mümkün kılacak bir yol mutlaka bulacaksınız.
2. Yeni fikirler üretin: Sorunları çözmek için ne yapılabilir, önce düşünün, fikir üretin. Hedeflerinize ulaşmak için fikir üretin, her fırsatta düşünün ve alternatif fikirler üretin. (Tekrarlamamın sebebi, buradaki asıl egzersizin amacını vurgulamaktır. Sadece izlemek ve sadece yaşamak değil, hayata ve çevrenizde olup biten herşeye daha aktif bir katılım için düşünmek ve yeni fikirler, yeni bakış açıları geliştirmeniz gerekir).
3. Fikir defteri edinin: Yanınızda her zaman bulunduracağınız bir not defteri ya da akıllı telefonunuzdaki bir uygulama olsun. Not almayı alışkanlık edinin. Her sabah ve akşam yatmadan önce fikir defterinize gözatmayı ihmal etmeyin. Mümkünse bu defteri yapılacaklar listenizden ayrı tutun.
4. Yeni yöntemler hakkında fikir üretin: Çevrenizde gördüğünüz ya da hergün sizin yaptığınız işler daha farklı, daha işlevsel ya da daha verimli nasıl yapılır, düşünün ve fikirler üretin. Hatta bunları da fikir defterinize yazabilirsiniz.
5. Sorunları, fırsat olarak algılayın: Karşılaştığımız sorunlar kaygı duymamıza yol açar ama çözüm çoğu zaman sizin düşündüğünüzden daha kolaydır hatta yeni fırsatlar içerir. Bu durumları yeni birikimler ya da yeni yöntemler geliştirmek için bir fırsat olarak görerek işe koyulabilirsiniz. Bu bakış açısıyla çözüm kendiliğinden gelecektir.

6. Rahatlayın: Gün içinde kendinize ayırdığınız dinlenme zamanlarında gözlerinizi kapatın ve hayal kurun. Görselleştirme bir şeyin ulaşılabilir olduğunun en büyük kanıtıdır. Üstelik suratınızda keskin bir gülümsemeye sebep olur.
7. Genç kalın: Bir insanın en aktif ve üretken olduğu dönemi 20 ile 70 yaş arası olarak düşünürsek hayal kurmak için artık genç olmadığınızı söylemek için en az 50 yaşın üzerinde olmalısınız. O yüzden gençliğin keyfini çıkarın. Oyunlardan asla vazgeçmeyin. Hayatın kendisi zaten bir oyun değil mi. Hem de bir çocuk oyunu!
8. Meraklı olun: Küçük bir çocukken herşeyi nasıl büyük bir hevesle incelediğinizi, sorular sorduğunuzu anımsayın. O zamanlar dünya çok daha büyük bir yerdi, öyle değil mi? hala da öyle aslında, onu hayallerinizde yine eski hevesinizle keşfetmeye devam edebilirsiniz.
9. Kendinize ilham yaratın: Size ilham verecek yeni şeyler arayın. Sizin de bir ilham periniz var, bundan eminim. Onunla uzun zamandır karşılaşmadıysanız, artık onu çağırmanın tam vakti. Hayatınıza anlam katacak ilhamlarınız olmalı.

- Advertisement -

Latest news

Facebook üzerinden nasıl reklam verilir? (VİDEO)

Türkiye Facebook sosyal paylaşım sitesini en çok kullanan ülkeler arasında 29 milyona ulaşan kullanıcı sayısıyla 4. sırada bulunuyor. Sitede geçirilen en uzun...

Steve Jobs’un Başarısının Sırrı Neydi?

Apple'ın kurucusu, Macbook, iPhone ve iPad gibi efsane tasarımların yaratıcısı Steve Jobs'ın bu başarılara nasıl imza attığını merak ediyor musunuz? 1997 yılında...

2021 Çanta modelleri

Yeni bie seneye girer iken 2021 çanta modellerine göz atalım Sonuç olarak, tasarımcılar her zaman zamansız tasarımlara sahip en az birkaç el...

Linkedin: Etkin Networking İçin 8 İpucu

Son zamanlarda Linkedin sayfanıza uğramadıysanız veya Linkedin hesabınız yoksa şimdi harekete geçmek için tam zamanı. Sosyal medya araçları arasında gün geçtikçe kendine...

İlginizi Çekebilir

Kapatılan Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

facebook hesabı olmayan insanların çok küçük bir azınlık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok sosyal medya platformuna üye oluyoruz ve bazen tek...

Snapchat Kaydol Giriş Yap (Resimli Anlatım)

Snapchat kullanıcı sayısı her geçen gün artan oldukça popüler bir fotoğraf odaklı sosyal medya platformudur. Şimdi sizlere Snapchat uygulamasına nasıl kayıt olacağımızı anlatacağım....

Periscope Yayınları Bilgisayardan Nasıl İzlenir?

Geçtiğimiz yıl Twitter tarafından piyasaya sürülen Periscope uygulaması sizinde bilginiz üzerine ülkemizde çok rağbet gördü. Çıktığı günden bu yana bir çok kullanıcı...

Instagram Kişi Önerileri Nasıl Kapatılır (2021)

Instagram Önerilen kullanıcılar, benzer içerik, sayfalar ve takip edecek kullanıcılar arayan kişiler için Instagram'ın kullanışlı bir özelliğidir. Ancak bazen, eski sevgilinizi, gıçık oldugunuz...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz