Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu

- Advertisement -

ir ürün ya da hizmet satıyorsunuz ve işler istediğiniz gibi gitmiyor mu?

Müşterileriniz kapınızı gelip kendileri çalmıyorsa siz onlara ulaşmanın türlü yöntemlerini keşfetmek zorundasınız. İnterneti ve sosyal medyayı kullanarak satışlarınızı ve şirket değerini arttırabilirsiniz. Ama, bunu başarmak için iyi bir yönetim ve metodoloji gerekiyor ve kullanacağınız araçları iyi belirlemelisiniz. Bu yazıda bu araçlara ve metodlara kısaca değinmek istiyorum.

Unutmamak gerekir ki sosyal medya direk bir satış kanalı olarak kullanılmamalıdır. Sosyal medyayı etkin olarak kullanabileceğimiz alanları sıralarsak:

 • Marka yaratmak
 • Müşteri – Marka bağlılığını arttırmak
 • Sadık Müşterilerinizi gelişmelerden haberdar etmek
 • Kulaktan kulağa pazarlama
 • Geri dönüşler sayesinde hizmet/ürün kalitesini arttırmak

Bu noktadan yola çıkarak sosyal medya marketing planını belirlerken cevaplamanız gereken sorular şunlardır:

 • Satış hedefleriniz nedir? ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler mi?
 • Potansiyel müşteri profiliniz nedir? Bu profil grubundaki insanlar online olarak nerede, nasıl vakit geçirmektedirler?
 • Şirket değerleriniz nelerdir? ürününüz neye odaklı? en iyi sunum yöntemi ne olabilir? işitsel, görsel (video ya da resim), yazınsal, kişilerle ya da hikayelerle, lokasyon tabanlı olarak?
 • Hangi taktik / metodları kullanacaksınız?
 • Dikkat çekmek için ne gibi yaratıcı fikirleriniz var? Bunlar uygulanabilir mi?
 • Geri dönüşleri ve yaratacağınız etkiyi nasıl ölçeceksiniz? belirlediğiniz online ve offline ölçüm araçlarınız mevcut mu?

Bu sorulara ek olarak geri dönüşleri de iyi analiz ederek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve neyi geliştirip neyi çöpe atacağınızı çok iyi belirlemelisiniz.

Sosyal Medya Stratejileri

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu 1

Mutlaka bir marka mesajınız olmalı

Kısa ve yalın, bu bir slogandan öte müşterilerinizi motive edecek bir mesaj olmalı. Zaman içinde müşterilerinizin beynine kazınmalı. Örnek vermek gerekirse; Turkcell’in fiyatları diğer operatörlere göre daha yüksek olmasına rağmen neden hala pazar lideri? çünkü mesajı müşterilere güven veriyor, biliyoruz ki Turkcell her zaman ve her yerde sinyal ve ses kalitesi bakımından bizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Yeniliklerinizi düz bir metin yerine daha farklı ve etkili duyurmanın yollarını arayın

Bu alandaki en etkili yöntem, son yıllarda özellikle büyük şirketlerin daha fazla önem verdiği bir metod olan oyunsallaştırmadır (gamification). İnsanlar oyun oynamayı seviyor, öyleyse sıkıcı ürün lansmanları yerine yaratıcı oyunlar tasarlayın. Etkiyi 3’e hatta 5’e katlayacağınızı garanti ederim.

Sosyal Medya Tasarımlarınızda fark yaratın

İnsanların dikkatini çekmek için muhteşem bir rekabetin olduğu sosyal medya arenasında en öncelikle tasarımınızla farklı olmalısınız. Web sayfanız, facebook ve twitter sayfalarınızın tasarımlarının kullanıcı dostu ve profesyonel olduğundan emin olmadan işe başlamayın. Youth Republic ilginç web sayfasıyla bu konuda çok başarılı bir profil sergiliyor.

İnsanlarla iletişiminiz tek taraflı olmasın

facebook’da ya da şirket bloğunuza yorum yazan kişiler genelde daha sosyal ve etkili kişilerdir, bu yorumları asla cevapsız bırakmamalısınız. Bu işi de şirketinizdeki en pozitif çalışanınıza bırakmanızı tavsiye ederim. Unutmayın ki müşteri her zaman haklıdır.

Bilgiyi paylaşın

Ürününüz ne olursa olsun onu kimin nasıl kullanacağını siz biliyorsunuz ama insanlara karmaşık gelebilir. işte bu noktada blogunuz ya da websitenizdeki bir kategori üzerinden videolu ya da resimli anlatımlar sunabilirsiniz. Bu hem görsel bir araç olarak insanların ilgisini çekecek hem de ihtiyaçları olan bilgiyi onlara sunacaktır.

Sosyal medya kullanımını daha da fazla çeşitlendirmek mümkün ama önceden belirlenmiş bir stratejiniz olduktan sonra bu alanda rakiplerinizi geride bırakarak umduğunuzdan çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Tek ihtiyacını olan şey yaratıcılığınızı ön plana çıkarmak ve ürününüze inanmak. Teknoloji, onu kullanmanızı bekliyor.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz