Linkedin: Etkin Networking İçin 8 İpucu

- Advertisement -
- Advertisement -

Son zamanlarda Linkedin sayfanıza uğramadıysanız veya Linkedin hesabınız yoksa şimdi harekete geçmek için tam zamanı. Sosyal medya araçları arasında gün geçtikçe kendine sağlam bir yer edinen, daha çok profesyonel iş dünyasına hitap eden Linkedin’i daha etkin kullanarak düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sayılarla Linkedin:

  • 2019’un ikinci yarısından itibaren her 2 haftada 1 milyon yeni kullanıcı ekleniyor.
  • Kayıtlı kullanıcı sayısı 2020 yılında 55 milyon iken bu sayı şu an 90 milyona ulaşmış durumda. Sayfa görüntüleme sayısı ise bu süre zarfında 2.8 milyardan 5.5 milyara çıkmış.
  • Kullanıcıların yaklaşık %50’si Amerika dışından. Amerika dışındaki Linkedin ofisleri irlanda, kanada, hindistan, avustralya, hollanda ve ingiltere’de bulunuyor.
  • Fortune500’de yeralan bütün firmaların en az bir çalışanını Linkedin ağlarında görmek mümkün.
  • Linkedin kurumsal reklam ve pazarlama giderleri 2010 yılı içerisinde %118 artmış durumda.
  • Linkedin net gelirleri 2020 ilk 9 ayı itibariyle %100 oranında artarak 80.6 milyon dolara ulaşmış durumda. Ana gelir kaynakları ise insan kaynakları hizmetleri ve çeşitli üyelik paketleri.

Linkedin’i en etkin şekilde kullanmak için bazı tiyoları bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Göz önünde olmakta fayda var

Ne kadar çok bağlantınız varsa profilinize ilgili arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma ihtimaliniz o kadar artar. Facebook’un aksine Linkedin’in profesyonel bir networking aracı olduğunu düşünürsek çok bağlantı demek daha fazla göz önünde olmak demektir ve insanlara daha çok güven verecektir.

2. Bırakın arayan sizi bulsun

Ulaşılabilirliğiniz arttırmak adına mevcut işinizin yanısıra daha önce çalıştığınız işyerlerini de mutlaka profilinize ekleyin. Bu da yine arama sonuçlarında çıkma ihtimalinizi güçlendirecektir. Eğitim bilgilerinizi ve katılım gösterdiğiniz bütün aktiviteleri tek tek yazmanız sizin yararınıza olacaktır. Email imzanıza linkedin profilinize giden bir link ekleyerek de sizin hakkınızda daha çok bilgiye ulaşmak isteyen insanlara yardımcı olabilirsiniz.

3. Google PageRank(PR)’ınızı yükseltin

Linkedin profil bilgilerinizi arama motorlarının indekslemesine izin verir. Biri sizi isminizle google üzerinde aradığı zaman linkedin profil sayfalarınızın en üstte çıkmasını istiyorsanız bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle public profilinizi “full view” olarak yayınlamalısınız. Buna ek olarak public profil linkinizin varsayılan URL yerine, “http://tr.linkedin.com/in/adsoyad” olarak düzenlemeniz gerekiyor. Profil sayfanıza ne kadar çok link alırsanız PR o kadar artacaktır. Bunun için mesela bir blog ya da forumda yorum yazıyorsanız imzanıza linkedin profil linkinizi ekleyebilirsiniz.

4. Bloğunuz ya da kişisel websitenizin PR’ını arttırmak için Linkedin

Linkedin profilinizde ekleyebileceğiniz özel alanlar arasında kişisel blog ya da website alanları da bulunmakta. Yüksek PR’lı linkedin sayfanıza blog ya da websitenizi ekleyerek hem sayfalarınız için SEO yapmış olursunuz hem de sayfanızı ziyaret eden kişileri kendi sitelerinize yönlendirip paylaşımınızı arttırabilirsiniz.

Linkedin etkili nasıl kullanırım ( video )

5. Stratejik araştırmalarınız için Linkedin’i kullanın

Şirketler, sizi işe almadan önce doğal olarak daha önceki referanslarını kontrol ederler. Peki ya siz hiç müstakbel yöneticinizin referanslarını kontrol ettiniz mi? pek tabi ki böyle bir talepte bulunmak pek akıllıca olmaz, ama Linkedin sayesinde birlikte çalışacağınız kişilerin özelliklerine ve yetkinliklerine bir büyüteç tutma şansınız bulunuyor.
Başvurmayı düşündüğünüz şirketin büyüklüğünü ve çalışanlarının kalitesini, hatta işe alımda hangi kriterleri gözönünde bulundurduğunu yine Linkedin vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Bunun için basit bir analiz yapmak yeterli olacaktır. Linkedin advanced search özelliklerini kullanarak aramanızı istediğiniz opsiyonları seçerek daraltabilirsiniz. Üstelik bu derinlikte yapacağınız analizlerin sonucunda kendi özgeçmiş sayfanızı da sizi çok daha iyi anlatacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Unutmayın ki, insanlar Linkedin üzerinde oluşturdukları profillerinde aslında profesyonel özgeçmişlerini sergiliyorlar.

6. İş görüşmeniz için ortak ilgi alanlarını belirleyin

İş görüşmenizi yapacaksınız ve şirket ve iş alanı hakkında yeterli veri topladığınıza inanıyorsunuz. Şimdi sıra kişisel verileri toplamaya geldi. Bunun için yine Linkedin size yardımcı olacaktır, çünkü görüşeceğiniz kişinin kişisel ilgi alanları, geçmişteki başarıları, varsa kişisel websitesi gibi bilgileri Linkedin profil sayfasında bulmanız çok olası, daha fazlası için google üzerinden de arama yapmakta fayda var. Bir iş görüşmesinin sadece işi yapacak personel arayışından çok daha fazlası olduğunu hesaba katmak gerekiyor.

7. Yeni yatırım alanınız ya da potansiyel yeni işiniz ile ilgili en doğru bilgiye ulaşın

Yatırım yapmayı düşündüğünüz yeni bir sektör ya da iş başvurusu yapmayı düşündüğünüz bir şirket varsa Linkedin profillerindeki “past experience” özelliği hayat kurtarabilir. Çalışanların daha önceki işlerinin bilgisini içeren alanda arama yapabilmek için advanced search içerisinde “company name” araması yaparken “current companies only” seçeneğini uncheck yapmanız gerekiyor. Bu sayede, önceki işinde sizin bilgi almak istediğiniz şirketin çalışanı olan kişilere samimi bir mail atarak şirket hakkındakı tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

8. Sorularınız için forumlar yerine Linkedin’i kullanın

Linkedin’in sunduğu en yeni hizmetlerden olan LinkedinAnswers ile her türlü iş ile alakalı sorularınıza kendi ağınız içerisinde ya da Linkedin ağında cevap arayabilirsiniz. İnternet forumlarından ziyade sorularınıza cevap verecek alanında uzman kişiler bulma şansınız çok daha yüksek.

- Advertisement -

Latest news

2021 Çanta modelleri

Yeni bie seneye girer iken 2021 çanta modellerine göz atalım Sonuç olarak, tasarımcılar her zaman zamansız tasarımlara sahip en az birkaç el...

Linkedin: Etkin Networking İçin 8 İpucu

Son zamanlarda Linkedin sayfanıza uğramadıysanız veya Linkedin hesabınız yoksa şimdi harekete geçmek için tam zamanı. Sosyal medya araçları arasında gün geçtikçe kendine...

Hayal Gücünüzü Geliştirmek için 9 İpucu

Hayal gücü bilgiden daha değerlidir.- Albert Einstein Fırsatları görebilmek gerçekleri bilmekten daha önemlidir.Seçenekler arasında en iyisini seçmek için zekamızı...

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu

ir ürün ya da hizmet satıyorsunuz ve işler istediğiniz gibi gitmiyor mu? Müşterileriniz kapınızı gelip kendileri çalmıyorsa siz onlara...

İlginizi Çekebilir

WhatsApp’ta Kalın, Eğik ve Üstü Çizili Yazı Yazma

Evet arkadaşlar son dönemlerin hatta ne son dönemi tüm mobil dönemlerin en etkin, en başarılı en en en uygulaması Whatsapp ile ilgili...

En İyi Lol Nickleri, İsimleri ve Anlamları

OL Nickleri gerçekten önemli bir konudur, çünkü oyundaki isminiz sizin karakterinizi yansıtmalıdır. İsminiz sizin popüler olmanıza ve akılda kalmanıza bile etki yapar, işte...

Youtube benzeri en iyi 10 video izleme sitesi

Youtube benzeri video izleme siteleri arayan arkadaşlar kesinlikle doğru yere geldiler. En iyi video izleme siteleri başlığında sizler için en iyi olarak nitelendirdiğim tam 10...

Hayal Gücünüzü Geliştirmek için 9 İpucu

Hayal gücü bilgiden daha değerlidir.- Albert Einstein Fırsatları görebilmek gerçekleri bilmekten daha önemlidir.Seçenekler arasında en iyisini seçmek için zekamızı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz