Modem Şifre Değiştirme (Resimli Anlatım)

- Advertisement -

Modem Şifre Değiştirme günümüzde artık neredeyse herkesin bir sorunu haline geldi. Hayatımıza giren neredeyse her teknolojik alet artık İnternet ile etkileşim içinde örneğin: Bir telefon alırsınız onunla İnternete bağlanmak için Wi-Fi ağına ihtiyaç duyarsınız.

Artık neredeyse kablolu İnternet modem kalmadı çünkü kablolu artık tüm ihtiyaçlara cevap vermiyor. Yeni nesil televizyonlar ve buzdolapları bile İnternete girmeye başladı haliyle siz bunları İnternete bağlamak için kablosuz modem kullanmanız gerekmekte.

1. Seçenek: Modem Şifre Değiştirme Kurulum Diski İle

Modem Şifre Değiştirme konusundaki en basit yöntem olan aldığımız kablosuz modemin yanında bize verilen kurulum diski iledir. Bu kurulum diskini kablosuz modemi kuracağımız bilgisayara taktıktan sonra bize gösterilen yolu takip ederek şifremizi ve kullanıcı adımızı belirleyebiliriz. Unutmayın burada oluşturduğumuz kullanıcı ve adını bir yere kaydedin bağlayacağımız cihazlarda bu şifreyi isteyecek bizden.

Kurulum diski ile kurulum bu kadar basit daha sonradan değiştirmek istersek diske ihtiyaç duymayacağız çünkü bilgisayarımıza modem programı yüklenmiş olacak oradan tekrar değiştirebiliriz. Ama bu her modemde söz konusu olmayabilir.

2. Seçenek Modem Şifre Değiştirme Modem Arayüzü

Evet bu seçenek ise öbür disk ile kuruluma göre daha uzun bir yol diyebiliriz. Eğer aldığınız kablosuz modem ile gelen bir CD yok ise bu yol ile şifrenizi ve kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Bunun için modem arayüzü ip adresinizi biliyor olmanız gerekmekte. Eğer biliyorsanız aşağıda göstereceğim ip bulma adımını atlayabilirsiniz.

Modem arayüz ip adresini bulmak için başlat çalıştırı açıyoruz. Windows+R yaparak da çalıştırı açabiliriz. Daha sonra çalıştıra “cmd” yazıyoruz tırnaklar yok. Karşımıza aşağıdaki gibi Windows Komut İstemcisi çıkacaktır.

Modem Şifre Değiştirme (Resimli Anlatım) 1

Oraya “ipconfig” yazıyoruz resimdeki gibi ve enterlıyoruz. Daha sonra ise karşımıza böyle bir ekran gelecek.

Bu ekranda altı kırmızı ile çizgili olan yer sizin arayüz ip adresiniz. Sizde bu altı kırmızı olan yer farklı olabilir. Siz Default Gateway yazısının karşısındaki adresi alacaksınız. Orası sisteminiz Türkçe ise Varsayılan Ağ Geçidi olarak geçer aynı yerdir karıştırmayın.

Daha sonra aldığımız bu ip adresini tarayıcıya yapıştıralım ve bu adrese giriş yapalım. Bizden kullanıcı adı ve şifre ister bu bağımsız modem arayüz şifresidir. Bu kullanıcı adı ile şifre ya modemin altında yada kılavuzunda yazar. Eğer yazmıyorsa İnternetten marka ve modeline göre bulabilirsiniz. Daha sonra giriş yapınca arayüze kablosuz ayarlarına gelin sizde ismi vb. farklı olabilir kullanıcı adı ve şifre bölümünü kurcalayarak bulun ve orayı kendinize göre ayarlayın.

Evet arkadaşlar Modem Şifre Değiştirme olayımız böyle eğer takıldığınız bir yer sorun yaşadığınız başka bir yer olursa yorum olarak belirtmekten çekinmeyin her türlü yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz