Smart tv en iyi şekilde nasıl ayarlanır ?

- Advertisement -

Artık neredeyse her evde akıllı tv yer alıyor peki akıllı tv için en iyi ses ve görüntü kalitesinin ayarlarını nekadar iyi biliyoruz.Aşagıda sizlere smar tv niz için 5 ip ucu sıraladık.

Modern televizyonlar genellikle keskin bir görüntü, parlak renkler ve harika ses sunuyor mu? diye analiz yapalım .Aslında çogu en iyi sesi ve görüntüyü sunuyor ama en iyi ayarları titizlik ile yaptıgımızda.

Degişirmeniz gereken 5 akıllı tv ayarı

  1. Keskinliği “0” olarak ayarlayın

Kulağa garip geliyor, ancak TV’nizin netliğini ayarlardan tamamen azaltmalısınız. Netlik ne kadar yüksek olursa, optik ayrıntı kaybı o kadar büyük olur. İlk başta alışmak biraz zaman alır ama buna değer. Sadece dene!

  • Doğru renkler

En son OLED veya QLED teknolojisine rağmen TV resminiz bir şekilde soluk ve kontrastı düşük mü görünüyor? Çoğu durumda bu, yanlış renk ayarlarından kaynaklanmaktadır. Bunu doğru bir şekilde yapılandırmazsanız, ya çok sütlü bir resminiz var ya da haber kaynağına kırmızımsı bir cilt tonu veriyorsunuz. Üreticiler, kesinlikle denemeniz gereken resim seçeneklerinde “Dinamik” veya “Sinema” gibi ön ayarlar sunar.

HDR’nin kilidini açın

Birçok Türk artık 4K televizyona sahip. Bu tür TV setleriyle – varsa – Yüksek Dinamik Aralık (HDR) TV teknolojisini etkinleştirmelisiniz. Desteklenen içerik için daha parlak renkler ve daha iyi kontrastlar sunar. Oyun ve filmlerle bundan yararlanabilmek için öncelikle televizyonunuzun ayarlarından her kaynak için işlevi etkinleştirmelisiniz.

Sony, LG, Samsung ve Philips gibi üreticilerle, işlev bazen oldukça gizlidir. Philips ve LG, genel ayarlar menüsünde HDR’yi listeliyor, ancak bunu “HDMI Ultra HD” veya “Ultra HD Deep Color” terimlerinin arkasına saklıyor.

Samsung ile, HDR’nin etkinleştirilmesi şu şekilde çalışır: Ayarlar> Görüntü> Uzman ayarları> Kullanılan HDMI bağlantı noktası için HDMI UHD Rengi açın. Sony için: Ayarlar> Harici girişler> HDMI sinyal formatı> Optimize edilmiş format.

Sesi ayarlayın

Bazen TV izlerken diyaloğu anlamakta güçlük çekiyor musunuz? Bunun nedeni, yeni cihazların çok daha kötü hoparlörlere sahip olması olabilir. Düz TV setleri, özellikle daha küçük ekran köşegenlerine sahip modeller için zengin bir sese sahip büyük hoparlörler için yer sıkıntısı çekiyor. Çağrılar sırasında daha fazla anlaşılırlık için, televizyonunuzun ses ayarlarında “Sesi temizle” seçeneğini etkinleştirin.

Doğru koltuk aralığı

Doğru koltuk mesafesini koruyamıyorsanız, harika bir televizyonun hiçbir faydası yoktur. Bunu belirlemek için aşağıdaki formülü kullanın: Televizyonun santimetre cinsinden (cihazın arkasında) köşegeninin 2,1 çarpanıyla çarpımı. 40 inç TV için bunun anlamı: 101,6 cm x 2,1 = 213,36 cm. Bu yüzden iki metre uzakta oturmalısınız. Programı SD kalitesinde izlerseniz çarpan 3’e çıkar, 4K içerik için ise 1,5’e düşer.

Oyuncu modunu etkinleştirin

Oyun konsolunda kumar oynamayı seviyor musunuz? O halde birçok TV’nin oyunlar için kendi ekran ayarlarına sahip olduğunu kesinlikle bilmelisiniz. Sözde oyun modunda, daha akıcı bir görüntü ekranı ve her şeyden önce daha az gecikme (giriş gecikmesi) vaat ediliyor. Bu özellikle çevrimiçi oyunlarda önemlidir ve birinci şahıs nişancı oyunlarında belirleyici bir avantaj olabilir.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz