Spotify Nedir, Nasıl Kullanılır? (2021)

- Advertisement -

Teknolojinin gelişimi ile birlikte sanal ortamda kullanılan araçların sektörü de gelişmektedir. Müzik sektörü de sanal ortamda gelişen önemli bir pazar alanlarından biridir.Artık müzik ceptelefonu ve online ortamlarda dinleniyor. İnsanlık tarihinde hem eğitim alanında kullanımında hem kültürel bazda gelişmişliğin göstergelerinden biri olan müzik bilimin gelişmesi ile birlikte hem sağlık hem eğitim süreçlerinden sağladığı katkı birçok bilim adamı tarafından gözler önüne sunulmaktadır.

Hep var olan bir sektör olarak adını duyuran müzik sektörü dolayısıyla sana ortamda da kendini geliştirecekti. Bu anlamda insanların hem müziklerini yapabilecekleri hem de aradıkları müziklerini bulabilecekleri bir çok program üretilmeye başlanmıştır. Spotify da bu müzik erişiminde yoğun kullanılan bir müzik programıdır.

Spotify giriş yapmak için ve bir ay ücretsiz müzigin keyfini çıkarabilirsiniz.

Spotify Nedir, Nasıl Kullanılır? (2021) 1

Spotify Ne Zaman Üretildi?

Spotify ilk olarak 2006 yılında İsviçre’nin Stockholm şehrinde bulunan Spotify AB adlı bir grup tarafından geliştirilmiş ve hala bu grup takımından gelişimin ve düzenlenmesi sağlanmaktadır. Araştırma ve geliştirme merkezi aynı şekilde üretilen yer olan İsviçre’de bulunmaktadır.

Spotify müzik programının ilk kullanıma erişim olanakları 7 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştiren Spotify ekibi, üyelikleri ilk olarak davetiye yolu ile açmaya başladılar. Bunun amacı ise hizmetin büyümesini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmekti. Bundan sonra aylık ödeme şeklide aboneliklere çevrildi. Bu süre zarfında büyüme ne kadar sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılsa da açık vermemek mümkün değildi. Bir taraftan abone üyelikler gerçekleşirken bir taraftan ücretsiz bir şekilde üye olmanın yolları fark edildi.

Bu durum bir an önce fark edilerek sorunun çözümü sağlandı ve Spotify üyelikleri aylık abone bedelleri üzerinden gerçekleşemeye devam etti.

Büyümeye başlayan müzik programı Spotify, birçok müzik şirketleri ile anlaşmalara başladı. Yüklü miktarda kazançlar elde ederken 4.4 Milyon dolar gibi büyük miktarda zararlarla da karşılaşıyorlardı. 10 Şubat 2009 tarihinde Birleşik Krallıklar üzerinde tekrar ücretsiz erişime açıldı. Büyümeye devam eden müzik programı Spotify mobil cihazlar için aplikasyonlar üretimine de atılmaya başladı. Android, IOS, Windows akıllı mobil cihazlar için Spotify uygulaması geliştirildi. Büyümenin ardında Birleşik Kırallık’larda da uygulamanın ücretsiz kullanımı kaldırılıp ücretli kullanımına devam edildi.

Bu süreçte birçok siber saldırısına maruz kalan Spotify uygulaması, birçok kullanıcının mail adreslerine Spotify aracılığı ile gönderilen içerikler tarafından kullanıcıların hesap bilgilerini de internet korsanlarına kaptırmış oldu. Bu tarz durumlarla karşılaşan müzik program Spotify kendini günden güne yenileyen bir müzik platformu oldu.

18 Mayıs 2010 tarihinde müzik programı olan Spotify kullanıcı hesaplarını iki tür hesap olarak geliştirdiklerini duyurdu. Bir tarafta Spotify Unlimited olarak duyurulan kullanıcı hesabının özelliği taşınabilir cihazlarda kullanımının mümkün olmamasıydı.

Diğer hesap türü ise Spotify Open aylık müzik dinleme sınırı içermekteydi. Spotify Open aylık olarak 20 saat müzik dinleme sınırına sahipti.

Şuan için birçok ülkede kullanım haline gelen müzik programı Spotify üç hesap türünü içermektedir.

Spotify Free/ Ücretsiz Spotify

İlk olarak Spotify Free adında açılan hesap türlerinde yalnızca internete erişim gerçekleştiğinde müzik dinlemek mümkündür. Bu hesap türünde şarkılar arasında sıkça ortalama süreleri 20-25 saniye olan reklamlar girmektedir.

Spotify Premium

Bir diğer hesap türü Spotify Premium adına kullanılan hesap türüdür. Bu hesap türünde aylık 9,99 TL ödeme karşılığında istenilen müzikler reklamsız bir şekilde dinlenebilir. Bir kez dinlenilen şarkı artık çevrimdışı yani internet olmadan da dinlene biliniyor.

Spotify Family/ Spotify Aile

Son olarak da Spotify Family adında kullanılan hesap türüdür. Buradaki kullanım özellikleri de Spotify Premium ile aynı özelliklere sahiptir. Her aile üyesinin kendi ayrı Premium hesabı olmaktadır. Ücretlendirme ise kullanıcı ve en fazla 5 kişi dahil 17,99 TL olarak gerçekleşmekted

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz