Steve Jobs’un Başarısının Sırrı Neydi?

- Advertisement -

Apple’ın kurucusu, Macbook, iPhone ve iPad gibi efsane tasarımların yaratıcısı Steve Jobs’ın bu başarılara nasıl imza attığını merak ediyor musunuz? 1997 yılında iflasın eşiğine gelmiş olan Apple markasını gelişen teknolojiye hızlı bir şekilde adapte edip herkesin sahip olmak istediği teknoloji harikası ürünleri yaratmaktaki sırrı ne olabilirdi.

Farklı düşünmek..

Eski apple çalışanlarıyla yapılan röportajlarda, herkes Jobs’ın sıradışı bir düşünme biçimi olduğunu belirtmiş. Kullandığı tekniklerin, inovatif becerilerini en üretken şekilde kullanmasını sağladığı bir gerçek. Jobs, kendisinde olanı sonradan keşfedip fırsata dönüştürmeyi bildi, aslında her zeki insanın sahip olduğu ama çok azının efektif bir biçimde kullanabildiği bir beceri olan “uzgörü”.

Steve Jobs son sözleri bir dahi (video)

Jobs ve adaşı Steve Wozniak 1000$ bütçeyle şirketlerini kurarken iyi bir isime ihtiyaçları vardı. Her ne kadar Beatles’ın 1968 yılında kurduğu Apple Corps ltd. yapım şirketinin logosundan ve isminden bir esinlenme olsa da, orjinal hikayede, Jobs’ın Oregon’da apple orchard(elma bahçesi) isimli yerden esinlenerek şirketin adının apple computers olmasına karar verdiklerini anlatıyor. Şirketin isminin yanısıra bir çok ürün ismi de yine benzer esinlenmelerle gerçekleşmiş. Macintosh isminin de amerikalı Macy’s firmasının isminden esinlenerek yaratıldığından bahsedilir.

Psikoloji alanında çalışmalarını yürüten bilim adamları, inovatif bir düşünce yapısına sahip insanları neyin farklı kıldığını anlamak için türlü araştırmalar yapıyorlar. Harvard’ın 6 yılda 3000’den fazla yöneticiyle yaptığı görüşmelerde, bu tip insanları diğerlerinden ayıran en önemli yeteneğin “bağdaştırma ya da ilişkilendirme yeteneği” olduğu sonucu çıkmıştır. Birbirinden farklı soruları, sorunları veya fikirleri başarılı bir şekilde harmonize etme, ilişkilendirme yeteneği. 3 yıllık Harvard araştırmasının sonucuna ilişkin tiyoyu Jobs zaten 15 yıl önceki bir konuşmasında vermiş; “Yaratıcılık, biraraya getirmektir”.

Jobs’ı farklı kılan en önemli özelliği geleceği algılama biçimiydi. Gelişen teknolojinin gereçlerini rakiplerinden daha farklı algılayabiliyordu. İşte bu algılama becerisi inovatörle taklitçi’yi ayıran en önemli özellik. Örnek vermek gerekirse; binlerce insan Palo Alto’daki XEROX PARC tesislerinde kurulan Görsel Kullanıcı Arayüzü(GUI)’ni inceleme fırsatı bulmuştu. Ama, bu teknolojiyi ilk Macintosh bilgisayarını tasarlarken kullanma becerisi gösteren Steve Jobs olmuştu.

Farklı düşünmenin anahtarı, olayları farklı algılayabilmektir. Bunun için sıradan olandan sıyrılıp farklı deneyimleri tecrübe etmek, farklı insanlarla konuşup sıradışı fikirleri tartışmak gerekiyor. “Esinlenme” kesinlikle ihtiyacımız olan birşeydir.

Steve Jobs, bunu hayatı boyunca uygulamaya çalışmış biriydi. Henüz üniversitedeyken aslında sanata olan ilgisini farketti ve kaligrafi dersleri almak için okulu bıraktı. Sonrasında ilk Mac bilgisayarını tasarladığında aldığı derslerin faydasını fazlasıyla gördü. Jobs insanların evde kullanabileceği bir bilgisayar tasarlamak istedi ve bunun için mutfak gereçleri dizayn eden Macy’s firmasından esinlendi. Macintosh’a hayat veren ekibi yaratırken yazılımcıların ve mühendislerin yanısıra müzisyenler, sanatçılar hatta şair ve tarihçilerle birlikte çalıştı ve sorunlara her açıdan yaklaşabilmenin harika sonuçlar ortaya çıkarabildiğini deneyimleme fırsatı buldu.

Jobs’un en yerinde adımlarından bir diğeri de; Apple store konseptini oluştururken, şirketin başına bilgisayar endüstrisinden birini geçirmek yerine eski bir fortune500 şirketi yöneticisi olan satış üzerine uzmanlaşmış Ron Johnson’ı getirmek oldu. Johnson, Jobs’a bilgisayar dünyasının dışından, objectif bir bakış açısı sağlamıştı. Şu an bir Apple store’a girdiğinizde neden uzunca bir süre orada kalmak istediğinizi daha iyi anlamışsınızdır.

Jobs’ın algılama şekli ve farkındalık düzeyi bir çok insandan farklı mıydı? kesinlikle evet. Peki bu ona özgü bir yetenek miydi? aslında hayır. En az jobs kadar yaratıcı ve başarılı olmak bu yazıyı okuyan herkes için mümkündür. Öncelikle ihtiyacımız olan şey “Farklı düşünebilme becerimizi geliştirmektir”. Bunun için fiziksel ve zihinsel olarak kendimizi hapsettiğimiz güvenlik bölgemizden çıkmamız gerekiyor. Bunu yapabildiğiniz noktada beyninizin nasıl bir anda işleyen bir makinaya dönüştüğünü göreceksiniz. Yarının Jobs’larından biri bu yazıyı okuyor olabilir mi? neden olmasın..

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz