Ubuntu linux Wine Nasıl Kurulur ve Kullanılır

- Advertisement -

Wine, Windows uygulamalarını Linux, FreeBSD ve macOS gibi Unix benzeri işletim sistemlerinde çalıştırmanıza izin veren açık kaynaklı bir uyumluluk katmanıdır. Wine , “wine Emülatör Değildir” in kısaltmasıdır. Windows sistem çağrılarını Unix tabanlı işletim sistemleri tarafından kullanılan eşdeğer POSIX çağrılarına çevirerek Windows programlarını masaüstü ortamınıza sorunsuz bir şekilde çalışmasına olaganak verir.

Tüm Windows uygulamaları Wine’da çalışmaz ve çalışsalar hata alabilirsiniz. Şarap AppDB Wine altında çalışmalarına test edilmiş ve teyit edilmiş uygulamaların bir listesini içeren bir veri tabanı var hangi programların çalıştıgını wine uygulamasını kurduktan sonra görebilirsiniz.

Wine, Windows programlarını Linux’ta çalıştırmak için her zaman en iyi seçenek değildir. VirtualBox veya VMware gibi bir sanallaştırma aracı da kullanabilirsiniz , ancak bunlar daha fazla sistem kaynağı ve bir Windows kurulum dosyası gerektirir.

Bu makale Ubuntu 20.04’te Wine’ın nasıl kurulacağını açıklamaktadır. Size, WineHQ depolarından dağıtım varsayılan 5.0 sürümünü ve en son sürüm 6.x’i nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz. Aynı talimatlar, Zorin OS, Linux Mint ve Elementary OS dahil herhangi bir Ubuntu tabanlı dağıtım için geçerlidir.

Ubuntu’ya Wine 5.0 Kurulumu 

Wine paketleri varsayılan Ubuntu depolarına dahildir ve aptpaket yöneticisi ile kolayca kurulabilir . Bu, Ubuntu’ya Wine kurmanın en kolay yoludur. Bununla birlikte, dağıtım sürümü Wine’ın en son sürümünün gerisinde kalabilir.

Windows uygulamalarının çoğu 32 bit mimari için oluşturulmuştur. İlk adım, makineye hem 64 hem de 32 bit paketleri kurmanıza izin veren multiarch’ı etkinleştirmektir:

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update

Wine’ı kurun:

sudo apt install wine64 wine32

Kurulum tamamlandıktan sonra, wine sürümünü yazdırarak doğrulayın:

wine --version

Ubuntu 20.04 depolarında bulunan Wine’ın güncel sürümü 5.0

wine-5.0 (Ubuntu 5.0-3ubuntu1)

Wine’ı Yapılandırma

Wine’ı yapılandırmaya başlamak winecfg için, terminalinizdeki komutu çalıştırın . Komut, Mono ve Gecko’yu kurar ve Wine ortamını ayarlar:

winecfg

Wine-mono paketini kurmak isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu görünecektir:

Ubuntu linux Wine Nasıl Kurulur ve Kullanılır 1

“Yükle” düğmesine tıklayın ve kurulum başlayacaktır. Tamamlandığında, Gecko’yu yüklemenizi isteyen yeni bir iletişim kutusu görünecektir. Yine “Yükle” düğmesine tıklayın.

Olay bukadar basit ama siz yok ben kod ile ugraşmam derseniz wine yi uygulama magzasında bulabilirsiniz.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz