Ultra yüksek hızlı HDMI kablosu: nedir?

- Advertisement -

HDMI kablolarıyla ilgili bilgiler genellikle kafa karıştırıcıdır. Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosunun neyle ilgili olduğunu ve bundan nasıl yararlanabileceğinizi hep beraber ögrenelim.

Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu hakkında daha fazla bilgi için HDMI.org adresini ziyaret edin.

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, HDMI kablolarıyla ilgili bilgilerin bazen kafa karışıklığına neden olabileceğidir. Bazı distribütörlerin kablolarıyla ilgili vaatleri değişkenlik gösterir ve teknolojiyle ilgili terminoloji belirsizdir.

Sonuç olarak, HDMI kabloları için en yaygın arama terimlerinden bazıları şunlardır: “En iyi HDMI kablosu nedir?”, “Oyun oynamak için en iyi HDMI kablosu nedir?” Veya “Televizyonum için en iyi HDMI kablosu nedir?”

Bazı web siteleri nesnel bilgiler sağlar, ancak kablolu yayın tavsiyelerinin çoğu, satış komisyonlarının ödendiği bilgilere dayanmaktadır. 

Her şeyden önce kesin bilgiye ihtiyacınız var. Bunu yapmak için, www.HDMI.org adresindeki HDMI Licensing Administrator, Inc. (HDMI LA) web sitesine gidin . HDMI Licensing Administrator, Inc. (HDMI LA), HDMI spesifikasyonlarını lisanslayan tek kuruluştur. Ayrıca, kablo bilgilerinin birincil kaynağıdır ve yetkili kablo uyum programlarına sahiptir.

İkincisi, doğru soruları sorun:

  • “Hangi HDMI kablosu mevcut teknik özellikleri destekliyor?”
  • “Hangi HDMI kablosu geleceğe dönüktür?”
  • “Hangi HDMI kablosuna ihtiyacım olduğunu nasıl belirleyebilirim?”

İlk iki sorunun cevabı: ultra yüksek hızlı HDMI® kablosu. Bu resim size onu tanımayı öğretecek.

Ultra yüksek hızlı HDMI kablosu: nedir? 1

HDMI 2.1 ve yeni ultra yüksek hızlı HDMI kablosunun açıklaması

HDMI 2.1 mevcut teknik özelliktir ve en büyük üreticiler artık piyasada HDMI 2.1 özellikli ürünlere sahiptir . Bunlar televizyonlar, ses / video alıcıları, PC ekranları ve yeni Xbox Series X ve Sony PS5 oyun konsollarında kullanılıyor

High Speed HDMI kablolar (genellikle HDMI 2.0 adıyla da anılıyorlar) 18 Gbps’lik bir çıkışı destekleyecektir. Açıkçası donanımınız nasıl bir çıktı veriyorsa ona göre bir kablo satın alıyorsunuz. Bir kabloya yüzlerce lira harcamanıza gerek kalmadan, güvenilir ve tanıdık bir markanın hesaplı High Speed HDMI kablolarını satın alabilirsiniz.

Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu, tüm HDMI 2.1 özelliklerini destekleyen en son, geleceğe dönük ve katı teknik özellikleri karşılayan tek kablodur. Bunlar, sıkıştırılmamış 8k @ 60, 4K @ 120 ve 48Gbps bant genişliklerini içerir. Dinamik HDR, Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC) ve karmaşık oyun işlevleri Değişken Yenileme Hızı (VRR) ve Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) da desteklenmektedir.

Kablosuz ağlar, akışlı ortam oynatıcıları, Bluetooth cihazları ve cep telefonlarıyla parazit olasılığını azaltmak için kabloların düşük radyo frekansı emisyonları elde etmek için de test edilmesi ve onaylanması gerekir.

Ancak bu kablo tek başına değil, kapsamlı bir uyumluluk ve kimlik doğrulama programının bir parçasıdır: HDMI® Kablo Sertifikasyon Programı. Ocak 2020’de HDMI Forum, Inc. tarafından duyurulmuştur. Zorunludur ve HDMI 2.1 spesifikasyonuyla uyumluluğu sağlamayı amaçlamaktadır.

Programın özeti

  1. Tüm ultra yüksek hızlı HDMI kabloları, Kategori 3 kablolar için HDMI 2.1 Uyumluluk Testi Spesifikasyonunu (CTS) karşılayacak şekilde test edilmiş ve onaylanmıştır. HDMI 2.1 spesifikasyonunu geliştiren HDMI Forumuna katılan şirketler de CTS’yi geliştiriyor ve bu spesifikasyona uyumu sağlayan bir test programı geliştirebilen tek şirket.
  2. Kablolar yalnızca HDMI Forum Yetkili Test Merkezlerinde (ATC) test edilebilir ve onaylanabilir; bu, HDMI 2.1 spesifikasyonu ve CTS ile uyumluluğu sağlamanın en iyi yoludur.
  3. Her kablonun uzunluğu test edilmeli ve onaylanmalıdır. Uzunluğa bağlı olarak, elektrik ve performans özellikleri farklılık gösterir, bu nedenle tek bir sertifika birkaç uzunluğu kapsamamalıdır.
  4. Tüm onaylı kablolar, HDMI LA doğrulama ve kimlik doğrulama programına kaydedilmelidir.
  5. Hepsinin paket veya satış birimi üzerinde Ultra Yüksek Hızlı HDMI® sertifika etiketi olmalıdır. Etiket kullanılarak, her model müşteri tarafından HDMI kabloları için sertifika uygulamasında taranarak doğrulanabilir ve doğrulanabilir.
  6. Sürekli rastgele ürün testleri, kabloların tüm hizmet ömürleri boyunca teknik özellikleri karşılamasını sağlar.

HDMI, HDMI Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü, Premium HDMI Kablosu Sertifikasyon Programı, Ultra Yüksek Hızlı HDMI, Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu Sertifikasyon Programı, Ultra Yüksek Hızlı HDMI Sertifikasyon Etiketi, Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu Logosu ve HDMI Logosu terimleri HDMI Licensing Administrator, Inc. şirketinin ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır.

- Advertisement -

Yeni İçerikler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz